Na chate už nemusíte byť odrezaní od sveta

S mojím manželom sme už dlhšie rozmýšľali nad rekonštrukciou našej chaty v blízkosti Tatier. Vždy nám však do toho niečo prišlo. Buď sme nemali dostatok peňazí, nebol na to čas, alebo sme nemali chuť na to, aby sme to začali riešiť.

Len pred necelým týždňom sme sa rozhodli, že sa naozaj do rekonštrukcie chaty pustíme a začneme v nej tráviť oveľa viac voľného času ako predtým. Naša malá chata potrebuje nielen exteriérovú rekonštrukciu, ale aj rekonštrukciu interiéru. Musíme opraviť časť strechy, ktorú nám zničila búrka, no zišlo by sa vymaľovať aj fasádu chaty. Interiér už tiež nevyzerá práve lichotivo či vábne, a preto sa pustíme aj do „prerábky“ kuchyne a obývacej izby. V kuchyni by sme mali doplniť medzi dlažbu novú špárovku a v obývačke vymaľovať steny.

Na chate sme v minulosti nestrávili viac ako víkend, pretože sme boli až príliš odrezaní od sveta. Teraz však rozmýšľame nad tým, že okrem rekonštrukcie, ktorá je už naozaj nutná, sa pustíme aj do zavedenia digitálnej televízie a LTE internetu priamo do chaty. Práve stabilný a bezpečný Internet je veľmi dôležitý na to, aby sme mohli ja aj manžel občas pracovať z domu.

Digitálna televízia prinesie istotu

Rozhodli sme sa, že si do chaty dáme zaviesť digitálnu televíziu, ktorá nebude závislá od sprostredkovateľa internetového pripojenia. Digitálna televízia predstavuje novú technológiu vysielania a prenosu audio-vizuálnych vĺn, a to prostredníctvom káblového alebo satelitného vysielania.

Výhodou digitálnej televízie je, že ponúka vyššiu kvalitu obrazu a zvuku, pričom efektívne využíva frekvenčné spektrum, ale aj interaktívne služby v rámci používateľského rozhrania. Signál digitálnej televízie je takmer úplne necitlivý voči skresleniam a plne vyhovuje moderným HD a Full HD televízorom, ktoré sú dnes už bežným štandardom.

Výhody, ktoré prinesú maximálne pohodlie

Obľúbenou funkciou digitálnej televízie je elektronický programový sprievodca. Vďaka nemu sa vždy dozviem aktuálny televízny program a všetky informácie o vysielaní na nasledujúcich 7 dní. Bez problémov si môžem sledovaný program zastaviť, pretočiť späť i znovu pustiť.

Ak niekam cestujem a potrebujem vedieť aktuálne informácie o menových kurzoch, nájdem ich vo svojej telke. Samozrejmosťou je mobilná aplikácia, v ktorej mám až 33 kanálov a môžem tak aktuálne TV vysielanie sledovať kdekoľvek a kedykoľvek.

Ak viem, že nestihnem sledovať svoj obľúbený program, stačí, keď si ho nahrám a pozriem neskôr. Ak si ho nahrať zabudnem, nevadí, TV archív je dostupný až 7 dní po odvysielaní programu.

Čo sa mi však na digitálnej televízii páči najviac, je videopožičovňa. Tá mi umožňuje neobmedzený prístup k atraktívnym filmovým titulom kedykoľvek z pohodlia mojej chaty, takže mám ešte väčšie pohodlie ako v kine.

K digitálnej televízii neodmysliteľne patrí viackanálový systém Dolby Digital, ktorý umožňuje výber jazyka pri sledovaní programu, prezeranie popisu aktuálne vysielaného programu i kompletný TV program.

Prečo práve optický internet?

Optický internet je vhodný najmä pre tých, ktorí potrebujú kvalitu, bezpečnosť a naozaj veľkú rýchlosť. Na svoje si s ním určite prídu nielen vášniví hráči hier, ale aj seriáloví maniaci či iní nároční zákazníci, ktorí potrebujú sťahovať veľké množstvo dát za čo najkratší čas.

Aj keď sa mnohé domácnosti v súčasnosti zverili do rúk poskytovateľov Wi-fi sietí, nemyslím si, že pre mňa je to postačujúce riešenie. Wi-fi totiž neponúka dostatočnú rýchlosť, čo je najmä viditeľné vtedy, ak sa z jedného prístupového bodu pripojí niekoľko členov domácnosti naraz. Zároveň si myslím, že takéto pripojenie nie je ani veľmi bezpečné. Veď koľkokrát som už počula o tom, že niekto prišiel o svoje peniaze v banke preto, že pri používaní Wi-fi pripojenia navštívil internet banking. A nielen to. K nepríjemnostiam môže dôjsť aj v prípade, že používate pracovný e-mail a z dôvodu Wi-fi nie je vaša komunikácia v bezpečí. Môžu vám tak do rúk tretej strany nechtiac ľahko uniknúť rôzne citlivé informácie.

LTE prináša kvalitu a odolnosť

Pre LTE technológiu som sa rozhodla, pretože ju poznám už zo svojho mobilného telefónu a som s ňou mimoriadne spokojná. Rozdiel je však v tom, že LTE internet pre domácnosť pracuje na inej frekvencii ako v mobile. Využíva licencované frekvenčné pásmo, ktoré nemôže nik narušiť, a garantuje neustálu kvalitu poskytovanej služby.

Dočítala som sa, že pre správne fungovanie LTE internetu budeme potrebovať pomoc technika, ktorý na strechu našej chaty za pár minút nainštaluje malú anténu. K tomu dostaneme aj klasický Wi-fi router, ktorý bude slúžiť na pripojenie všetkých tabletov, telefónov a notebookov v domácnosti.

LTE internet je v súčasnosti dostupný už vo viac ako 350 miestach a v obciach po celom Slovensku. Či je možné mať kvalitný internet aj u vás na chate, si môžete ľahko zistiť priamo na webe alebo prostredníctvom telefonátu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s