Rizikové poistenie – životné poistenie so zdravým prístupom

Keď sa rozhodnete založiť si životné poistenie, dostanete na výber medzi viacerými druhmi tohto poistenia. Existuje rizikové, kapitálové či investičné životné poistenie a každé z nich má iné výhody. Rizikové je také, ktoré neobsahuje sporenie a celé poistné sa viaže na pokrytie rizika – poisťovňa vypláca peniaze pri smrti poisteného počas doby poistenia. Aké sú výhody rizikového poistenia?

Pri rizikovom poistení sa celé poistné plnenie viaže na krytie poistného rizika a neobsahuje sporenie ani investovanie – po tom, ako prejde poistná doba, poisťovňa nevyplatí klientovi žiadne peniaze. Rozdiel medzi rizikovým kapitálovým a investičným životným poistením spočíva v tom, že pri rizikovom sa všetky vaše platby viažu na krytie rizika a peniaze vyplatí len vtedy, ak poistenec počas doby trvania poistenia zomrie (teda nastane poistná udalosť).

Pri kapitálovom životnom poistení sa zase časť platieb investuje do dlhopisov a poistený klient si týmto spôsobom aj šetrí peniaze na rozdiel od rizikového poistenia. Ďalší rozdiel je ten, že po uplynutí poistnej zmluvy klient dostane od poisťovne dohodnutú čiastku.

Investičné životné poistenie je podobné tomu kapitálovému: tu ide časť mesačnej platby klienta na krytie poistného rizika a časť poisťovňa zainvestuje do podielových fondov. Toto je už ozajstné investovanie do budúcnosti, keďže smeruje do akcií či peňažných fondov.

Aké sú výhody rizikového poistenia?

Rizikové životné poistenie má výhodu v tom, že je jednoduché a spomedzi všetkých troch aj najlacnejšie. Jednoduché je preto, že sa nemusíte rozhodovať medzi investičnými schémami a lacné preto, že je určené len na jednu vec – spočíva v podstate v tom, že je určené pre pozostalých, ktorí náhle prídu o živiteľa rodiny. Toto je vždy prítomné riziko a rodiny prichádzajú o živiteľov od nepamäti a bohužiaľ aj často. Kým kedysi sa o rodinu postarala komunita okolo alebo cech, do ktorého nebohý za života patril, dnes to tak už nechodí a existuje inštitút poisťovní. Tie aspoň zabránia tomu, aby sa deti po smrti otca či oboch rodičov rozdeľovali do iných rodín či nebodaj ústavov ako kedysi.

Ak ste sa už rozhodli pre rizikové poistenie, toto sa vás týka…

V prípade vašej smrti dostane dohodnutú poistnú sumu človek, ktorého si určíte, najčastejšie teda rodina, ak ju nemáte, tak niekto iný blízky. Smrť však „musí“ prísť v čase poistnej doby. Poisťovňa ich môže vyplatiť aj banke, ak to bolo tak dohodnuté, najmä ak ide o nesplatený úver alebo hypotéku. Ak čosi ostane, to prirodzene dostanú pozostalí. Dobrou správou v zlom je pre pozostalých fakt, že poistné plnenie nie je predmetom dedičského konania.

Sú dva typy rizikového poistenia – dočasné a doživotné. Obe tipy rizikových poistení ponúka mnoho firiem ako napríklad ERGO Poisťovňa, Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s., Poisťovňa AXA, Poistenie.sk a mnohé iné.

Pričom dočasné sa už z povahy názvu uzatvára na dobu určitú, kde klient a poisťovňa si určia výšku mesačného poistenia a poistnú suma – ale pozor, tá sa vyplatí pozostalým (alebo banke) iba v prípade smrti klienta. Doživotné poistenia sa platí až do smrti klienta, pričom poistné aj poistná suma sú pevne stanovené v zmluve. Je lepšie začať s týmto poistením čo najskôr, kým je človek pri sile a kým ho nekvária choroby. Vo vyššom veku a pri zdravotných ťažkostiach ho už poisťovňa nemusí poistiť. Ak to ale človek uzavrie mladý a zdravý, dohodnutá suma sa bude mesačne platiť až do konca.

Pred uzatvorením si zistite, kde sú aké výhody

Ak ste nefajčiar, máte u poisťovní výhodu v tom, že poisťovňa vám ponúkne lepšiu cenu. Nefajčiar je v tomto prípade definovaný ako človek, ktorý za uplynulý rok pred poistením nefajčil a ak bol kedysi aktívny fajčiar, museli odvtedy ubehnúť už tri roky bez cigarety.

Dôležité je, aby ste počas celej doby poistenia mali rovnakú výšku poistnej sumy. Zistite si aj asistenčné služby a či sú zadarmo – a ak áno, čo vám vlastne poisťovňa garantuje. Dôležitý je aj vek, teda hranica, do ktorej vás poisťovňa poistí, tá sa zvykne pohybovať okolo 75 rokov. Po uplynutí tejto hranice sa už človek nepoistí, táto hranica ale závisí od typu poistenia. Úrazové si môže človek napríklad uzavrieť až do svojej osemdesiatky.

Ako fajčiar ste v nevýhode, ako sme spomínali, a to nielen v zdravotnej, ale aj finančnej. Poisťovne dnes razia koncept zdravého prístupu a ťažia z toho ľudia, ktorí preferujú zdravý životný štýl.

Doplnkové poistenia

Rizikové životné poistenia môže byť doplnené aj o ďalšie poistenia, keďže rodiny môže zruinovať aj úraz, ktorý zo živiteľa rodiny urobí invalida, alebo akákoľvek iná nepríjemnosť, ktorá obmedzí zárobkovú činnosť. V súčasnosti však poisťovne ponúkajú doplnkové poistenia, ktoré vám pomôžu zabezpečiť sa voči nečakaným udalostiam (iným ako smrť). Dobrou správou je, že poisťovne vedia vytvoriť poistnú zmluvu na mieru.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s