Za hranicami ako doma?

Ak plánujete cestovať za hranice našej krajiny, dôkladne si preštudujte informácie týkajúce sa roamingu svojho mobilného operátora.

Nie vždy sú ceny za telefonovanie spoza hraníc nízke a niekedy si službu roaming musíte aktivovať. Inak vám po dovolenke príde nepríjemné prekvapenie v podobe vysokej ceny na faktúre. Ja sama som s tým skúsenosti už mala. Teraz sa to však zmenilo a ja si užívam volania zo zahraničia za super ceny. A tak ma už neprekvapia nečakané poplatky za roaming.

Nie najlepšie skúsenosti

Pravdupovediac, keďže rada cestujem a cestovanie patrí medzi moje záľuby, roaming využívam skoro vždy. Nikdy som sa však nezaujímala o to, či mám aktivovanú nejakú službu alebo aká je cena za volania zo zahraničia. A tak som raz po jednej krásnej dovolenke v Sardínii našla na konci mesiaca v maile faktúru, ktorá sa výškou ceny nepatrne odlišovala od mojich predošlých. Konkrétne o 40 €. Ale za čo?

Za volania zo zahraničia. Keďže som tomu príliš nevenovala pozornosť a veselo som si vyvolávala, esemeskovala a dvakrát som aj zablúdila na internet cez dáta, suma za týždennú dovolenku sa zvýšila a mne pribudlo do kolónky neočakávané výdaje pár desiatok eur. Hneď potom som si však začala dávať pozor na ceny mimo Slovenska, aby som už takýto šok nemusela zažiť.

A aj teraz, keď už som vyše pol roka u operátora 4ka, som si dôkladne pozrela, koľko za dané služby za hranicami zaplatím. No milo ma prekvapili. Ceny sa síce líšia podľa lokality alebo, lepšie povedané, zóny, do ktorej cestujem, avšak nie sú také veľké, ako som bola zvyknutá pri iných operátoroch.

Moja 4ka Svet

Ako som spomínala, roaming mobilného operátora 4ka ma príjemne prekvapil. S programom Moja 4ka Svet môžem volať, esemeskovať a dátovať v celej EÚ za jednotnú cenu 4 centy za minútu, SMS alebo 1 MB dát. Ako mi bolo povedané, táto cena platí v rámci celej EÚ a krajín, ktoré sú zahrnuté v zóne 1.

Patria tu tak štáty ako Česko, Maďarsko, Francúzsko, Veľká Británia, ale i Island, Lichtenštajnsko či Nórsko. Od leta si dokonca 4ka presadila, že bude cena prichádzajúceho hovoru v rámci Zóny 1 za 0 €, čiže zdarma. Tieto ceny sa však môžu ľahko a rýchlo zmeniť, preto pred každým vycestovaním do zahraničia pozriem, koľko ma bude stáť minúta volania či jedna SMS.

Vždy aktuálny zoznam cien pre volania, SMS a dáta môžem nájsť priamo na stránke 4ky v prehľadnom cenníku.

Dáta v zahraničí

Samozrejme, keďže aj ja patrím k používateľom, ktorí si radi prezerajú Instagram alebo facebook, chcem mať dáta dostupné nielen u nás, ale aj vo svete. Keďže už paušál od 4ky mám a mám k dispozícii až 15 GB dát mesačne, odvykalo by sa mi asi ťažko, ak by som internet v zahraničí nemohla používať či už na dovolenke, aleboi služobnej ceste. So 4kou však môžem mať surfovanie na internete pod kontrolou v celej EÚ. A to všetko vďaka aktivácii bezplatnej služby Dátový limit v EÚ.

Vďaka tomu si môžem surfovať na internete za pomerne dobré ceny, a ak by som náhodou prekračovala limit, ktorý som si nastavila vopred, pri dosiahnutí 80 % finančného limitu alebo celkového limitu budem informovaná SMS správou. Limit nie je fixne stanovený a zmeniť sa dá v priebehu pár minút. Síce to môže znieť zložito, ale nie je. Ak by ste však potrebovali pomoc, využite pomocníka, ktorého nájdete na stránke 4ky.

Ľahké aktivovanie

Ako som už spomínala, program Moja 4ka Svet je aktívny a umožňuje využívanie mobilných služieb v sieťach obchodných partnerov v medzinárodnom roamingu – 3G a 2G. Tento program si môžem kedykoľvek vypnúť a opätovne zapnúť.

Stačí mi na to len zaslať SMS na číslo 900 v tvare SVET STOP pre vypnutie medzinárodného roamingu a SVET START pre opätovné zapnutie. Ak by som chcela vedieť aj aktuálnu spotrebu dát a volaní, zaslaním SMS v tvare STAV na totožné číslo 900 si môžem prezrieť podrobnú spotrebu.

Keď teda plánujem niekam cestovať, vždy si predtým aktivujem túto službu. Ak by som ju však vypla a služba Moja 4ka Svet by nebola aktívna, nemohla by som prijímať a ani odosielať SMS, uskutočniť prichádzajúci alebo odchádzajúci hovor a ani dátovať v zahraničí.

Preto na to netreba zabúdať a vždy pred každým vycestovaním si službu aktivovať. Je to jednoduché a aktivácia je zdarma. Vďaka tomu sa mi nestane, že by som nevedela, za koľko volám, a neprekvapí ma vysoká faktúra za niečo, čo som mohla mať oveľa lacnejšie. Len som nevedela a nemala tie správne informácie. Vy ich však už máte.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s