Aj malá kuchyňa v sebe skrýva množstvo sviežich nápadov a inovácií

Pri zariaďovaní bytu alebo domu nás čakajú neľahké rozhodnutia. Každá izba je niečím výnimočná. Kým obývacia miestnosť víta návštevy, spálňa je osobnejšia a intímnejšia. No ak sa dostaneme ku kuchyni, možností je naozaj veľa.

Predtým, než si začnete vyberať, je vhodné, ak si stanovíte finančný limit, ktorý ste ochotný do zriadenia kuchyne vložiť. Finančný strop vám tak pomôže vybrať si a zariadiť si kuchyňu tak, ako ste si ju vysnívali.

Sektorové kuchyne alebo kuchyňa na mieru. Podľa čoho sa rozhodnúť?

Vybrať si je ťažké, no z obrovského výberu môžeme svoje nároky znižovať podľa toho, či zariaďujeme kuchyňu v dome alebo byte. Či ide o klasickú panelákovú kuchyňu, alebo atypický či podkrovný byt. Tam je vhodné popozerať sa po kuchyni na mieru.

Sektorové kuchyne sú vhodné pre tých, ktorí majú stanovený určitý finančný limit. Samozrejme, tak ako pri všetkom, aj tu pri oboch typoch kuchýň platí, že disponujú určitými výhodami, ale aj nevýhodami.

Prečo kuchyne na mieru

Mnoho poradcov či dizajnérov vám s radosťou odporučí kuchyne na mieru. Obhája si to najmä kreativitou, ktorú môžete pri zariaďovaní uplatniť. Najväčšou výhodou je určite sloboda pri rozhodovaní. Sloboda v zmysle flexibility a variabilnosti. Môžete si tak prispôsobiť skrinky, poličky, ale aj doplnky podľa vlastného gusta.

Prispôsobiť si tak isto môžete aj cenu, pričom na kvalite to určite neuberie. Ak si vhodne zvolíte prvky napríklad kuchynskej linky, do značnej miery to ovplyvní aj celkové náklady. Kuchyňa na mieru vás ako klienta zbaví kompromisov, ktoré budete musieť urobiť pri nákupe sektorovej kuchyne.

Ak sa rozhodujete medzi týmito dvomi typmi kuchyne, musíte pozerať aj na mnoho iných vecí. Pre mnohých, ktorí toto riešia, je samozrejme dôležitá aj cena. Akciová cena vám nemusí zaručiť kvalitu, práve naopak, môže znamenať tragédiu, ktorá sa prejaví v každodennom používaní kuchyne.

To, aký priestor máte k dispozícii, zaváži aj pri výbere kuchyne. Mnohí tí, ktorí obývajú byt, sa stretávajú s dilemou, keď treba využiť menší priestor. To vyriešite, ak sa rozhodnete pre kuchyňu na mieru. Tá vám pomôže odstrániť nevyužité miesto.

Cenový rozdiel je vysoký

Najväčšie rozdiely, ktoré medzi sektorovou kuchyňou a linkou na mieru existujú, sú určite v cene. Tá je pri prvom type markantne nižšia, no to nemusí vždy znamenať výhru. Dobrú kuchyňu na mieru dokáže odborník opraviť či vylepšiť, zatiaľ čo pri sektorovej to možné veľmi nie je.

O tom, aká kuchyňa je pre vás najvhodnejšia, musíte rozhodnúť sami. Priestor, aký máte k dispozícii, finančný limit, byt či dom. To všetko ovplyvní váš budúci výber a rady od odborníka môžu byť v tomto nápomocné.

Trendy v kuchyniach

Ak by ste si mysleli, že trendy v kuchyni neexistujú alebo sa nemenia, ste na omyle. K zmenám dochádza približne raz za dva roky, čo je aj na kuchyňu dosť. Nehovoríme, že sledovať trendy je najdôležitejšie, dať na vlastný úsudok je rozumnejšie, no určite nechcete mať kuchyňu, ktorá bola moderná tak pred dvadsiatimi rokmi.

Ak takú mať nechcete, stavte na nesúlad. Mierne neuhladená kuchyňa je totiž in. Neznamená to neporiadok. Tí, čo majú radi všetko v jednom tóne, pričom všetko so všetkým ladí, sa súčasným trendom asi nepodvolia.

Dnes vládne miešanie  rôznych štýlov, pričom siahnuť môžete po všetkom, čo sa vám páči. Dajte však pozor, aby ste to neprehnali. Dbajte na to, aby toto vaše mixovanie štýlov malo jedného spoločného menovateľa. Tým môže byť napríklad rovnaký tvar alebo farba.

Nič nepokazíte, ak pre svoju kuchyňu zvolíte tmavšie odtiene. Nebojte sa, že miestnosť bude príliš tmavá. Naopak. Biela alebo čierna môže vašej kuchyni dodať potrebný šmrnc. Je však pravda, že čierna kuchyňa môže opticky zmenšiť priestor, no na druhej strane bude vyzerať elegantne a čierna farba jej dodá osobitú atmosféru.

Ak máte k dispozícii malý priestor

Tá môže byť aj v kuchyni, ktorá neoplýva príliš veľkým priestorom. Pretože už dávno neplatí, že ak máte menšiu kuchyňu, tak sa musíte zmieriť so skromnejším nábytkom či zariadením do kuchyne. Naopak, menšia kuchyňa ponúka mnoho príležitostí na inovácie a svieže nápady. Keďže malé kuchyne neoplývajú priestorom, tak ho treba efektívne využiť. To znamená, že brať do úvahy je potrebné aj to, koľkí vlastne denne sadáte za kuchynský stôl. Ak vás nie je veľa, prečo si nezaobstarať radšej menší stolík, ktorý možno nie je typickým jedálenským stolom. Ušetríte tak však potrebný priestor.

Ak sme spomenuli, že súčasným farebným trendom dominujú tmavšie odtiene, pre menšie kuchyne platí, že priestor opticky zväčšíte bielou farbou. Ak ju doplníte čiernymi doplnkami, docielite aj hĺbku priestoru.

Ukladací priestor je v malej kuchyni veľmi dôležitý. Odložiť treba veľa vecí a riadu, bez ktorého sa v kuchyniach nezaobídeme. Ten však nemusí byť skrytý pred naším zrakom. Samozrejme, veci ako hrnce, varešky či príbory je vhodné mať uskladnené v uzavretom priestore, aby na ne nesadal prach. Poháre či taniere zaujímavých tvarov môžete pokojne nechať na obdiv v otvorených policiach. Otvorené police vám zabezpečia, že kuchyňa nebude pôsobiť uzatvorene.

Obľúbené ostrovčeky sa vracajú naspäť do módy a predstavte si, že aj v malej kuchyni môžu mať svoje miesto. Stačí, ak zaexperimentujete s priestorom a môžu vám poslúžiť ako barový pult alebo skrinka na odkladanie vecí, alebo výborný pomocník pri varení.

Preto nie je dôležité, či máte malú kuchyňu alebo disponujete obrovským priestorom. Dnes si s pomocou dizajnérov, nespočetného množstva zariadenia či hotových kuchýň môžete vytvoriť svoju vysnívanú kuchyňu v panelákovom byte, ale aj v rodinnom dome.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s