10 tipov ako zmeniť vašu záhradu na nepoznanie

Záhrady nielen skrášľujú, ale sú pre domácnosť aj pridanou hodnotou. Ide o neodmysliteľný prvok pre udržanie zdravého ekosystému v okolí domu. Záhrada bez rastlín totiž vysušuje zem, nedovoľuje jej dýchať, nevytvára bariéru počas záplav a dažďovej vode bráni v prechode do jej podzemných rezerv. Pretvorte tú vašu tak, aby sa stala vašim malým súkromným rajom a oázou pokoja.

Všetky veľké nápady vždy začínajú inšpiráciou. Môže ňou byť prechádzka v parku, záhrada vo vedľajšom dvore, celodenný výlet do prírody, alebo pre tých pohodlnejších, prieskum internetu.

Aj pri krásnej záhrade totiž platí, že všetko sa začína jediným nápadom, snom či myšlienkou. V nasledujúcich riadkoch vám chcem priblížiť niekoľko z nich, aby ste mohli naštartovať  zmeny vo vašej záhrade a pretvoriť ju tak na nepoznanie.

1. Myšlienky na papier

Predtým než začnete prechádzať všetky pekné miesta a hľadať inšpiráciu naokolo, poznačte si svoje vlastné nápady na papier. Je to to najlepšie, čo môžete urobiť, aby sa vaša nová záhrada nestala len akousi kópiou toho, čo uvidíte niekde inde. Aby z nej bolo cítiť váš vlastný vkus a osobnosť. Na to nepotrebujete vedieť kresliť. Dôležité je zadefinovať a rozvrhnúť celkový priestor záhrady. Aj keby to malo byť len veľmi všeobecne.

2. Trasujte

Ak neviete čím začať, trasujte. Myslím tým určiť, kadiaľ vo vašej záhrade povedú cestičky a chodníky. Môžete ich umiestniť po jej obvode, alebo ich pokojne navrhnite tak, že budú prechádzať jej stredom. Ďalšou otázkou je materiál, z ktorého chodníky vytvoriť. Použiť môžete kamene, dlaždice alebo len udupanú zeminu. Cestičku majte neskôr na mysli hlavne pri výbere a inštalácii rastlín.

3. Použite vrstvenie

V prípade, že je rozloha záhrady, ktorou disponujete príliš veľká, rozdeľte ju na niekoľko menších častí alebo vrstvite. Konštrukcia malých terasiek, vyvýšených miest či schodíkov vám pomôže doplniť a zatraktívniť celkový vizuálny dojem záhrady bez prehnaného použitia vegetácie.

4. Zoznámte sa s miestnymi rastlinami

Jednou z foriem ako zabezpečiť úspech rastlinám a kvetom v záhrade je práve výber tých tradičných pre miesto, kde žijete. Nielenže sa okamžite adaptujú, starostlivosť o ne bude pre vás oveľa jednoduchšia. Takto tiež podporíte ekosystém v danej zóne a prilákate užitočný hmyz a živočíchy ako sú motýle, včely a spevavce.

5. Zakrývajte

Aby ste zabránili neželanému rozrastaniu sa buriny v prázdnych priestoroch záhrady, vyplňte ich prírodným materiálom ako je štiepka či štrk, alebo použite veľké okrasné kamene. Tie je možne využiť aj pri už spomínanom značení chodníkov a členení priestoru medzi rastlinami. Rovnako tak pomôžete zemine predchádzať jej prírodnej erózii.

6. Tunel pre zamilovaných

Ak nedisponujete príliš veľkým priestorom čo do rozlohy, zamerajte sa na jej vertikálny rozmer. Jedným zo spôsobov, ako do záhrady dodať výšku, je skonštruovať baldachýn alebo striešku nad chodníkmi. Tie sa ľahko vytvoria napríklad z drôtu alebo dreva. Kľúčom k úspechu je použiť také druhy popínavých rastlín, ktoré ľahko splynú s okolím a pri svojom rozpínaní sa vytvoria akýsi druh prírodného tunela. Ak sa rozhodnete pre striešku, ideálna bude pálená bobrovka, ktorá jej dodá klasický tvar a štýl.

7. Dajte jej dôležitosť

Ak vašej záhrade pridáte formálny vstup, dáte jej oveľa väčší význam a dôležitosť. Okrem toho bude slúžiť ako východiskový bod pre začiatok každej vašej romantickej prechádzky pomedzi vypestované kvety a rastliny. Vstup môže byť buď prepracovaný, napríklad v podobe samostatných drevených dverí, alebo skôr symbolický, kedy na odlíšenie môžete použiť kvetináče inej farby.

8. Rozžiarte

Predovšetkým počas teplých letných mesiacov sa priestory záhrady využívajú toľko, koľko sa len dá. To samozrejme neplatí len počas dňa, ale aj počas noci. Hlavné a najsilnejšie osvetlenie umiestnite vždy tam, kde sa koncentruje najviac ľudí. Tak osvetlite záhradu počas opekačky s priateľmi či rodinnej večere pod holým nebom. Na osvetlenie len jednotlivých častí sú vhodnejšie malé solárne lampy, ktoré okrem toho, že sú vysoko ekologické, vytvárajú aj nezabudnuteľnú atmosféru.

9. Voda, balzam na dušu

Pri hľadaní vnútorného pokoja a rovnováhy neexistuje v záhrade nič účinnejšie ako sa zapozerať na záhradné jazierko. K väčšiemu relaxu a uvoľneniu vnútorného napätia tiež pomáhajú ryby, predovšetkým tie farebné, ako sú napríklad koi kapre. Tie dodajú život a pohyb aj celkovému dojmu záhrady. Kúpacie jazierko je, naopak, vhodnejšie ak sa počas leta preferujete schladiť v domácom prostredí. Počas horúcich letných dní vám dobre padne dopriať si s rodinou a priateľmi osviežujúci drink počas čľapkania sa vo vode vášho vlastného bio jazierka.

10. Zelenina pre domácnosť

Okrem toho, že je to v súčasnosti veľmi moderné, vypestovať si zeleninu či bylinky vo vlastnej záhrade je aj veľmi užitočné a zdravé. Rovnako ako v prípade rastlín a kvetov, aj tu platí, že najlepšie sa bude dariť lokálnym druhom, ktoré máte k dispozícii vzhľadom na typ podnebia, v ktorom žijete. Vlastnou zeleninou sa vaša záhrada stane nielen dekoratívnym prvkom a oázou pokoja, ale aj významným zdrojom vitamínov a živín na taniere vašej rodiny.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s