Ako zvládnuť starostlivosť o seniora

Mám úžasnú babičku. Je vitálna ako fyzicky, tak aj psychicky. Bohužiaľ, starší ľudia mávajú zdravotné problémy a ani babička sa nevyhla operácií. Všetko dopadlo dobre, ale chceli sme, aby sa o ňu niekto staral, kým nebude fit ako predtým. A táto úloha pripadla mne.

Myslela som, že ako matke s dvomi malými deťmi mi to nebude robiť žiadne problémy. Ale pár komplikácií sa predsa našlo. Možno vám moje tipy ako zvládnuť starostlivosť o staršieho človeka uľahčia vašu situáciu.

Ako sa na seniora doma pripraviť

Myslím si, že zo všetkého najdôležitejšie je dať starším ľuďom pocit, že nie sú na obtiaž, ale naopak sú vítaní a majú svoje miesto. Dočasne sme babičke vyčlenili jednu detskú izbu. Zámerne sme zvolili tú na spodnom poschodí, aby denne musela absolvovať čo najmenej schodov.  Dopredu som sa ju snažila trochu upraviť, aby mala pocit, že ide o jej vlastný priestor – že nevpadla niekam, kam nepatrí. Možno sa to môže zdať ako drobnosť, ale mne to pripadalo dôležité.

Vyprázdnila som jej čo najväčšie miesto v skrini a uvoľnila poličky. Čo najviac detských hračiek som dala preč, aby si mohla uložiť nielen svoje šaty, ale priniesť si aj osobné veci, ktoré jej pobyt spríjemnia. Knižky, časopisy či pár fotiek a hneď sa bude cítiť v cudzom prostredí lepšie.

My sme mali šťastie – babička je aj po operácii samostatne pohyblivá, čo nám situáciu značne zjednodušilo. Napriek tomu sa našlo pár drobností, ktoré sme ešte zmenili, aby sme jej pohyb uľahčili. Odstránila som z dosahu všetky malé hračky, ktoré by sa mohli povaľovať na zemi a babička by si ich nemusela všimnúť a mohla na ne stúpiť a spadnúť. Tiež sme jej kúpili domáce papuče s masívnejšou podrážkou proti pošmyknutiu, keďže doma nemáme koberce.

Opäť možno detail, ale snažila som sa zistiť, čo obvykle babička jedáva a pije. Síce vehementne protestovala, že si nemáme robiť starosti a bude jesť to, čo my. Ako som sa dočítala, jedna zo zmien v správaní v starobe je, že starší ľudia majú naozaj radi svoju rutinu a keď obvykle doma na raňajky pije starká kamilkový čaj, tak by nášmu čiernemu úplne na chuť neprišla. Spravila som teda nákup potravín tak, aby mala u nás čo najviac jedla, na ktoré je zvyknutá a má ho rada.

Zásah do intímneho priestoru

Babička bola na gynekologickej operácii, ktorej jeden z vedľajších následkov bola občasná inkontinencia stolice. Toto možno neznie nijako vážne, ale u starších ľudí je to hlavne z psychického hľadiska veľmi ťažké. Jednak im príde veľmi nepríjemné vôbec o tom hovoriť. Zároveň samotná pomoc, keďže už nie sú dostatočne ohybní, je veľkým zásahom do ich osobného priestoru.

Dopredu som sa snažila zistiť, ako sa s touto ťažkosťou popasovať, a zistila som, že v súčasnosti našťastie už na trhu existuje dostatočné množstvo prostriedkov, ktoré vám prácu značne uľahčia a urýchlia. Tým sa aj pre osobu, o ktorú sa staráte, stane tento problém menej nepríjemným.

V prvom rade ma potešil objav špeciálnych vložiek na inkontinenciu stolice. Fungujú ako bežné dámske vložky, ale sú väčšie a na tieto problémy prispôsobené. V prvom momente môže byť ich používanie asi trochu zvláštne, ale za ten komfort to rozhodne stojí. Po inkontinenčnej príhode treba vložku samozrejme vymeniť a seniora očistiť.

Myslela som, že na tieto účely bude stačiť bežná hygiena, ale zistila som, že obzvlášť po operačných stavoch je dobré jej venovať väčšiu pozornosť a siahnuť skôr po špeciálnych, na tento účel určených výrobkoch. Zároveň ich použitie je rýchlejšie ako pri bežných prípravkoch, a teda pre seniorov menej stresujúce – obzvlášť keď im s očistou pomáhate. Našla som výbornú čistiacu penu (konkrétne odporúčam čistiacu penu TENA, presne na použitie pri inkontinenčných problémoch, ktorá nielen intímne partie vyčistí, ale navráti im prirodzené PH a postará sa aj o zápach.

Druhou výbornou pomôckou, ktorú som pri starostlivosti o našu babičku objavila, sú jednorázové umývacie rukavice TENA Wash Gloves. Dajú sa použiť nasucho, aj namokro. Sú vyrobené zo špeciálnej netkanej textílie, ktorá pôsobí veľmi príjemne na pokožku, ale vnútro majú vystlané nepriepustnou fóliou – takže sa nemusíte báť žiadneho znečistenia alebo prenosu nejakých baktérií.

Keďže sú rukavice jednorazové, po použití sa jednoducho vyhodia. Fungujú teda podobne ako vlhčené detské utierky, ale s vhodnejším tvarom vrecka, ktoré si ľahko nasadíte na ruku. A sú z príjemnejšieho silnejšieho materiálu. S nimi sa dá hygiena starších ľudí vyriešiť veľmi rýchlo, prakticky a pomerne dôstojne. Ak sú v lepšej kondícii a ohybnejší, môžu to dokonca zvládnuť aj sami. Táto vecička nám naozaj dosť pomohla celú situáciu vyriešiť bez väčších obtiaží.

Samozrejme, pre seniorov je problematické používať vaňu. My sme mali šťastie, že máme aj sprchovací kút, takže sa doň babička pohodlnejšie dostala. Dokúpili sme len spoľahlivú protišmykovú podložku, aby sa jej nestal žiaden úraz na klzkých dlaždiciach.

Program skôr odpočinkový než zážitkový

V prvom momente, keď som začala rozmýšľať o tom, čo budeme celý mesiac doma s babičkou robiť, som sa hneď pustila do zostavovania programu – podobne ako na prázdniny s deťmi. Potom som sa však zháčila a uvedomila si svoj veľký omyl. Babička bude predsa po operácii, takže aspoň prvý týždeň fakt nebude v stave ani nálade niečo podnikať. A aj neskôr nie je vhodné aktivity pre seniorov prepínať. Myslím, že najdôležitejšie je skúsiť spojiť to, čo radi robia doma, s vaším bežným režimom tak, aby sa cítili ako súčasť diania vo vašej domácnosti.

Takže som zistila, aké programy a seriály babička rada sleduje, a naučili sme ju ovládať náš televízor (resp. vysvetlila som deťom, ktoré stanice jej majú vždy pustiť, keď chce nejaký svoj program pozerať). Keď už bola viac vo forme, mala veľmi rada naše vychádzky s deťmi na blízke ihrisko. Nebolo to ďaleko, takže sa kúsok aj prešla a na mieste mohla sedieť v tieni a sledovať deti, ktoré sa tam hrali. Niekoľkokrát sme šli autom do mesta, ale vždy som sa snažila spraviť trasu pomerne krátku a s dostatkom odpočinkových bodov, aby sme si mohli vždy po určitom čase posedieť.

No a nakúpila som množstvo časopisov, ktoré by ju mohli baviť. Činnosť, ktorá sa pri našej starostlivosti o babičku osvedčila – hoci znie ako z nejakého starého románu – bolo čítať jej niečo nahlas. Väčšinou sa tejto činnosti ujal náš starší syn. Precvičil si svoje novonadobudnuté čitateľské schopnosti a zároveň sa cítil dôležito, že nejakému “dospelákovi” môže predčítať zo svojich knižiek. No a babička si užívala chvíľky s pravnukom.

Čo seniorov u vás doma naučiť

Toto som si uvedomila až počas pobytu našej babičky. Pôvodne som plánovala, že ju budem proste obsluhovať – navarím jej, pripravím, čo potrebuje, operiem, pomôžem s hygienou. Ale neuvedomila som si, že babička vstáva naozaj skoro a naša moderná kuchyňa je predsa len dosť vzdialená tomu, na čo je z domu zvyknutá.

Takže po pár dňoch som zistila, že ona už asi hodinu čaká na raňajky, pretože jej je nepríjemné ma budiť a zároveň má hrôzu aby v našej kuchyni niečo pokazila. Preto si ich nepripraví sama ako bola zvyknutá doma. Hneď ako som si to uvedomila som jej poukazovala všetko, čo potrebovala poznať. Niekoľkokrát som ju ubezpečila, že čokoľvek v chladničke si naozaj môže zobrať.

Od ďalšieho dňa si raňajky v pohode pripravila sama, a keď sme neskôr vstali my, bola vo výbornej nálade a spokojne si čítala časopisy. Malo to totiž aj vedľajší psychologický efekt – nielenže nikoho nemusí otravovať kvôli spusteniu varnej kanvice a nájdeniu džemu, ale dokonca sa naučila sama obsluhovať dotykovú varnú dosku a kávovar, takže bola na seba právom hrdá ako drží krok s dobou a modernou technikou.

Čo nám to dalo

Nebudem klamať. Mesačného pobytu babičky u nás som sa dosť bála. Nikdy predtým som sa nestarala o staršieho človeka, ktorému treba pomôcť. Nevedela som či to zvládnem a aký toto spolunažívanie bude mať dosah na jednu aj druhú stranu. Predsa len, domácnosť s dvomi malými deťmi nie je úplne najpokojnejšie a najčistejšie prostredie. Mali sme však šťastie, že naša babička je naozaj úžasná povaha a ani jej zdravotné problémy neboli príliš náročné a rekonvalescencia prebiehala viac než uspokojivo a rýchlo.

A zvyšok bol výborný. Deti mali radosť, že majú niekoho ochotného nonstop obdivovať ich lego výtvory, niekoho, kto nie je ničím zaneprázdnený a venuje im celú svoju pozornosť. Babičku zasa rozveseľovalo, že nie je v tichom byte, ale v spoločnosti, kde sa stále niečo deje – hoci aj na úkor poriadku. A keď už mala dosť, mohla sa zavrieť do svojej izby a odpočinúť si.

Tiež som mala veľké obavy z hygienickej starostlivosti o ňu, ale vďaka praktickým pomôckam sme to zvládli viac než dobre. Teraz viem, že keby do budúcnosti bolo nutné postarať sa o iného dospelého člena rodiny, moje obavy budú rozhodne menšie.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s